Koncepti

NJË KOMUNITET GJITHNJË I RI

Pull&Bear u themelua në vitin 1991, me një mision të qartë ndërkombëtar dhe me synimin për të veshur të rinjtë që janë të lidhur me mjedisin e tyre, që jetojnë në komunitet dhe që janë të lidhur me njërit-tjetrin. Të rinjtë që dinë të kombinojnë veshjet e përditshme, që u shmangen stereotipave dhe që duan të ndihen mirë me çfarëdo që veshin. Për të përmbushur nevojat e tyre, Pull&Bear merr tendencat më të fundit ndërkombëtare, i përzien me ndikimet që vërehen në rrugë dhe në klubet më në modë dhe i ripunon sipas stilit të tyre, duke i kthyer kështu në veshje komode dhe të lehta për t'u veshur.

Pull&Bear evoluon me të njëjtin ritëm si klienti i vet, gjithmonë në një hap me teknologjitë e reja, lëvizjet sociale dhe tendencat më të fundit artistike e muzikore. E gjithë kjo mund të shihet e pasqyruar jo vetëm në dizajnet e saj, por edhe në dyqane. Frymëzuar nga qyteti legjendar Palm-Springs në Kaliforni, linjat e produkteve përditësohen vazhdimisht. Të gjitha dyqanet në mbarë botën marrin mallra të reja dy herë në javë.

Si pjesë e Grupit Inditex (Zara, Pull&Bear, Massimo Dutti, Bershka, Stradivarius, Oysho dhe Zara Home), Pull&Bear është e pranishme në 76 tregje, me një rrjet prej mbi 970 dyqanesh fizike, si dhe një dyqan online.

Historia

1991

Lindi zinxhiri i dyqaneve të modës Pull&Bear, si rezultat i një strategjie të segmentimit të tregut, e ndërmarrë nga Grupi Inditex. Ky ishte momenti kur njerëzit kërkonin një stil bazë të modës, të ndikuar nga tendencat ndërkombëtare, një modë që gjithashtu mund të përshtatej shpejt me nevojat e tyre, me tre parakushte themelore: modë, çmim dhe cilësi. Ideja themelore e Pull&Bear ishte të sillte modën te njerëzit.

1992

Aftësia për të kuptuar konceptin e modës globale, së bashku me një politikë agresive çmimesh, lehtësuan zgjerimin e saj ndërkombëtar që nga viti 1992 e tutje, me hapjen e dyqaneve të tyre të para në Portugali.

1995

Pull&Bear mbërriti në Greqi dhe Maltë, duke zënë shpejt një pozicion të fuqishëm në të dyja tregjet.

1997

Hapja e dyqaneve të para në Izrael.

1998

Doli në dritë koleksioni i parë për femra. Linjës së Pull&Bear iu shtua edhe Xdye, që ofron veshje më sportive dhe më teknologjike, të lidhura që në fillim me ikonat e rinisë së shekullit të 21-të: muzikë, teknologji, lëvizje artistike, çështje sociale etj. Po atë vit u krijua faqja e parë e internetit dhe u hapën dyqanet e para në Qipro.

1999

Linjat e reja të produkteve nxitën krijimin e dyqaneve ku muzika, teknologjia, videolojërat dhe imazhet video përziheshin me veshjet, për t'u ofruar klientëve një stil autentik jetese.

2000

U hap dyqani i parë Pull&Bear në Kuvajt.

2001

Në dyqane u shtua linja e re e veshjeve “Sickonineteen”, që synonte gjithashtu tregun e të rinjve. Po atë vit, Pull&Bear hyri në tregun e Emirateve të Bashkuara Arabe, Irlandës dhe Venezuelës.

2002

U hapën dyqanet e para në Meksikë, Jordani, Bahrein, Katar dhe Liban.

2003

U hapën dyqanet e para në Andorrë dhe Sllovaki.

2004

Pull&Bear mbërriti në Rumani dhe Rusi.

2005

U hapën dyqanet e para në Francë, Itali, Turqi dhe Republikën Çeke.

2006

El-Salvadori, Lituania, Polonia dhe Singapori u bënë tregje të reja.

2007

Pull&Bear mbërriti në tregun e Sllovenisë, Belgjikës, Arabisë Saudite, Guatemalës, Letonisë, Malajzisë, Serbisë dhe Hungarisë.

2008

Hynë në tregun e Indonezisë, Malit të Zi, Britanisë së Madhe dhe Egjiptit. Për të parandaluar konsumimin e letrës, Pull&Bear filloi të publikonte katalogun e vet ekskluzivisht në faqen e internetit, duke ulur kështu ndikimin e vet në mjedis. Projekti u plotësua duke ndihmuar në ripyllëzimin e Rezervatit të Biosferës Sierra-Gorda në Meksikë, duke u përfshirë njëkohësisht në çështjet që kanë të bëjnë me ndryshimet klimatike dhe varfërinë që ekziston në komunitetet lokale.

2009

Kroacia, Ukraina, Estonia dhe Kina u bënë tregje të reja.

2010

U hapën dyqane në Bullgari, RPA të Makaos, RPA të Hong-Kongut dhe Kazakistan.

2011

Pull&Bear filloi të veprojë në Holandë, Marok dhe Kore. Dyqani online u publikua për herë të parë më 6 shtator. Pull&Bear festoi 20 vjetorin e saj (1991-2011) me një koleksion të kufizuar për fëmijë, "Pull&Bear for Kids". Ky vit u shënua edhe nga hedhja në treg e linjës premium për burra, "Pull&Bear Heritage", që synon klientët e rritur të cilët marka i ka shoqëruar që nga fëmijëria.

2012

U hapën dyqanet e para në Austri, Armeni, Azerbajxhan, Bosnjë dhe Hercegovinë, Kolumbi, Ekuador, Gjeorgji, Honduras, Maqedoninë e Veriut, Republikën Dominikane dhe Tajlandë. Në Zvicër, Suedi, Monako, Luksemburg dhe Danimarkë, Pull&Bear vepron ekskluzivisht në internet.

2013

U hapën dyqanet e para në Gjermani, Kosta-Rikë, Panama dhe Tajvan, Kinë. U publikua dyqani në internet në Rumani. U hodh në treg koleksioni i parë i xhinseve prej pambukut organik.

2015

Nisi fushata e parë globale, "Be More Barrio". U hapën dyqanet e para fizike në Zvicër dhe Suedi.

2016

Dyqani në internet i Pull&Bear zgjeroi praninë e tij në 12 tregje të reja evropiane dhe tani është i pranishëm në gjithsej 33 tregje në mbarë botën. U hapën dyqanet e para fizike në Nikaragua dhe Luksemburg.

2017

U hapën dyqanet e para fizike në Bjellorusi dhe Vietnam. Marka u bë sponsori kryesor i Pull&Bear Pantin Classic Galicia Pro, një garë e madhe e sërfingut dhe zhvilloi një projekt mjedisor që përfshin mbledhjen dhe riciklimin e mbetjeve.

2018

Pull&Bear hodhi në treg koleksionin e saj të parë "kapsulë”, JOIN LIFE, e cila është etiketa e përdorur nga Grupi Inditex për të identifikuar veshjet e krijuara me ndihmën e materialeve të para dhe proceseve më të mira të qëndrueshme.

2019

Pull&Bear hyri në partneritet me Primavera Sound, një festival muzikor me famë botërore.

Koleksionet

Pull&Bear sjell në rrugë tendencat më të fundit ndërkombëtare, në formën e veshjeve të lehta, komode dhe të përditshme. Koleksionet e Pull&Bear krijohen me idenë e veshjes së burrave dhe grave me një mendësi të re, duke pasur parasysh që mosha nuk është pengesë kur zgjedhim gardërobën tonë.

Pull&Bear ka dy linja krejtësisht të ndryshme, si për djemtë, ashtu edhe për vajzat. Nga njëra anë, adoleshentët mund të gjejnë në dyqane linjat e përditshme në formën e trikove, bluzave me mëngë të shkurtra, xhinseve, pantallonave të shkurtër "bermuda", këpucëve me shollë gome dhe kapelave, ku pambuku është pëlhura kryesore.

Linja e dytë është e menduar për konsumatorët më të rritur meshkuj dhe femra, të cilët marka i ka shoqëruar që nga fëmijëria. Pull&Bear krijon për ta veshje që janë të frymëzuara nga tendencat më të fundit ndërkombëtare për veshjet e ditës dhe të mbrëmjes dhe që mund të vishen në punë dhe gjatë kohës së lirë. Kjo linjë i përshtat këto tendenca me nevojat e klientëve të Pull&Bear, duke i bërë ato më të lirshme dhe duke i kthyer në rroba të lehta për t'u veshur.

Koleksioni i tekstilit mbështetet nga linjat e këpucëve, aksesorëve, bizhuterive, parfumeve, kufjeve, longbordëve dhe syzeve të diellit.

Numrat

Dyqanet Pull&Bear / viti:

Qarkullimi në mbyllje të vitit ishte 1747 milionë euro, një rritje prej 12% krahasuar me shifrën e vitit 2016. Gjithsej u shitën më shumë se 139 milionë artikuj, duke përfshirë mbi 32 milionë bluza me mëngë të shkurtra.

Grupi Inditex

Grupi Inditex është një familje prej shtatë markash komerciale: Zara, Zara Home, Pull&Bear, Massimo Dutti, Bershka, Stradivarius dhe Oysho. Koleksionet e tij janë të pranishme në më shumë se 200 tregje, përmes një platforme të integruar tregtare globale. Të gjitha markat ndajnë të njëjtin qëllim: t'u ofrojnë klientëve modë frymëzuese, cilësore dhe të prodhuar me përgjegjësi.

Grupi Inditex bashkon më shumë se njëqind kompani të lidhura me një sërë aktivitetesh që përbëjnë biznesin e dizajnit, prodhimit dhe shpërndarjes së tekstilit.

Pikëqendra e modelit tonë të veçantë të biznesit, i bazuar në risi dhe fleksibilitet, është klienti. Mënyra se si ne e kuptojmë modën, pra, si krijimtari dhe dizajn cilësor dhe një përgjigje e shpejtë ndaj kërkesave të tregut, ka lejuar një zgjerim të shpejtë ndërkombëtar dhe një pranim të shkëlqyer nga publiku i të tetë markave.

Për më shumë informacion, vizitoni faqen e internetit të grupit të korporatës:

www.inditex.com

ZYRAT NË MBARË BOTËN
ZYRAT KRYESORE
Pull&Bear España, S.A.
Polígono Industrial Río do Pozo
Av. Gonzalo Navarro 37-43
15578 Narón (A Coruña) - Spanjë
ANDORRË
Av. Meritxell, 91 - 1r pis
Andorrë - 500
T. +376 827 340
AUSTRI
21, Hegelgasse Top7
1010 Vienë
T. +43 151279140
AZERBAJXHAN
Galleria Nazgiz
340 AZ 1005 Baku
T. 994+12 4968896
BAHREIN
Zahnoor Trading
Qendra financiare, Kati 7
Bahrain Financial Harbour
Autostrada “Mbreti Faisal”
Manamë
T. + 973 17507979
BELGJIKË
Rue du Marais 49-53
1000 Bruksel
T. +32 22210261
BOSNJË DHE HERCEGOVINË
Tešanjska 24 a
71000 Sarajevë
T. + 387 33 943 390
BULLGARI
Sheshi "Totleben", 55
1606 Sofje
T. +35 928 05 7105
KINË
31F, Shanghai Longemont Yes Tower nr. 369
Rruga “Kaishuan” - Qarku i Çangningut
200051 Shangai
T. + 86 21 6161 1900
KOLUMBI
TEXMODA, S.A
Vereda de Fusca
Km 21. Chía- Cundinamarca
BOGOTË
T. +57 1 6672200
KOSTA-RIKË
C.C. Multiplaza Escazu
San Rafael de Escazú – San-Hose
T. +503 22 45 30 00 0
KROACI
Radnicka Cesta, 80
10000 Zagreb
T. + 385 16396102
QIPRO
Moda Joven LTD.
Sheshi “Ark. Makarios”, 48
Kutia postare 24715
1303 Nikozi
T. + 357 22 760888
REPUBLIKA ÇEKE
Rybná 682/14
110 00 Pragë 1
T. +420 224 239 873
REPUBLIKA DOMINIKANE
Felipe Vicini Perdomo nº55
Santo-Domingo
T. 1+ 809 6890 167
EKUADOR
Avda los Shyris/ Calle Comercio
Kito
T. 59+3 23824192
EGJIPT
Variety Multimedia Store
Virgin Mega Store, Kati 2
City Stars Mall
Rruga “Omar Ibn El-Hatab”
Heliopolis Kajro
T. + 20 224802240
EL-SALVADOR
Almacenes Simán El Salvador
Centro Comercial Galerías
Paseo General Escalón, 3700
800 San-Salvador
T. + 503 22453000
ESTONI
TC Apranga
Rruga “Kirtimu”, 51
2244 Vilnius
Lituani
T. + 370 52390808
FRANCË
Immeuble Garonne
Av. des Terroirs de France, 80
75012 Paris
T. + 33 1 55788888
MAQEDONIA E VERIUT
ITXR Makedonija DOOEL, Bul.Partizanski odredi
br.15A,100 Shkup
T. + 38+9 23240030
GJEORGJI
Lvovis q.,56
Tbilisi Gjeorgji
T. 995+32 2485636
GJERMANI
Mönckebergstrasse, 11
20095 Hamburg
T. 49+40 30962222
GREQI
Stadiou 59
10551 Athinë
T. + 30 2103243101
GUATEMALË
Almacenes Simán Guatemala
Centro Comercial Los Próceres
Calle 18 - Zona 10
Guatemalë
T. + 502 2444 7500
HONDURAS
Residencial Lomas del Mayab
Mall Multiplaza 1er nivel local 1011
Tegucigalpë
T. +504 2202-8400
RPA I HONG-KONGUT
Suita 3401-5, Kulla 2 - The Gateway
Rruga “Kanton” - Cim-Sha-Cui, 25
Kaulun
RPA i Hong-Kongut
T. + 852 37180000
HUNGARI
Kristof Ter 2 - Váci Utca, 6
1053 Budapest
T. + 36 1 3270200
INDONEZI
Wisma 46 Kota BNI
Jl. Jendral Sudirman, 1
10220 Xhakartë
T. + 622 1 5145808
IRLANDË
Kati i pestë,
Blloku 5 Qendra “Harcourt”,
Rruga “Harcourt”,
Dublin
T. + 44 207 851 4300
IZRAEL
GOTTEX FASHION
Rruga “Joni Netanjahu”, 1
60200 Tel-Aviv
T. +972 35387888
ITALI
Largo Corsia dei Servi, 3
20122 Milano
T. + 39 028180081
JORDANI
AFZA TRADING
NDËRTESA E ZARA-s, Kati 1
Suaifie, Rruga “Aluakalat”
11180 Aman
+ 96265825394
+ 96265825276
+ 96265825272
KAZAKISTAN
Grupi Al-Hokair
Qendra “Al-Ajlan”, Rruga “Olaja”
Riad
(Arabi Saudite)
Tel: +966 1 4350000
KUVAJT
GRUPI SEVEN FOR TRADING
Qendra “Al-Bahar”
Provinca e Hauallit, Rruga “Tunizia”, 61
22068 Qyteti i Kuvajtit
T. + 965 2225 1444/0
LETONI
TC Apranga
Rruga “Kirtimu”, 51
2244 Vilnius
Lituani
T. + 370 52390808
LIBAN
Rruga “United Nations” - Xhanah
(Pranë Sindikatës së Inxhinierëve)
Bejrut
T. + 961 (1) 835111
LITUANI
TC Apranga
Rruga “Kirtimu”, 51
2244 Vilnius
T. + 370 52390808
MALAJZI
PRASAN FASHIONS (M) SDN BHD
GRUPI I KOMPANIVE AL-FUTTAIM
NIVELI 25, MENARA ALLIANZ SENTRAL
203, JALAN TUN SAMBATHAN
KL SENTRAL, 50470 KUALA-LUMPUR
+603 2332 0332
MALTË
BIG BON
UB 29 Industrial Estate
SGN 09 San Gwann
T. + 356 21 48 40 51
MEKSIKË
CORPORATIVO TERRET
Blvd. Miguel de Cervantes Saavedra 301
3er piso en la Colonia Granada,
C.P: 11520 Ciudad de México, CDMX.
Teléfono +52 55 5078 – 2000.
MALI I ZI
DELTA P FASHION LTD.
Rruga “Knez Mihailova”, 11-15
Beograd
(Serbi)
T. + 381 112622363
MAROK
18, Immeuble
Massimo
Sheshi “Massira”
20100
Kazablankë
T. + 212 522363310
PANAMA
Via España 177
Plaza Regency - Piso 14
Qyteti i Panamasë
T. + 50 73665500
POLONI
Rruga “Mysia”, 5
496 Varshavë
T. + 48 22 5965150
PORTUGALI
Avenida Fontes Pereira de Melo, 49
1050 - 120 Lisbonë
T. + 351 21 3183900
KATAR
ARDA TRADING
QENDRA “ALMANA”, Kati 2
Rruga “Al-Sadd”
Doha
T. + 974 4322288
RUMANI
Sheshi “Korneliu Koposu”
Sektori 3, 2A
30605 Bukuresht
T. + 40 317309272
RUSI
Presnenskaja Naberezhnaja, 10
123317 Moskë
T. + 8 495 643 1355
ARABI SAUDITE
Grupi Al-Hokair
Qendra “Al-Ajlan”, Rruga “Olaja”
Riad
Tel: +966 1 4350000
SERBI
DELTA P FASHION LTD.
Rruga “Knez Mihailova”, 11-15
Beograd
T. + 381 112622363
SINGAPOR
PRASAN PTE LTD
GRUPI I KOMPANIVE AL-FUTTAIM
171 Rruga “Çin-Sui”
#06-01 CES Centre
Singapor 169877
T. + 65 6 7466555
SLLOVAKI
Rybná 682/14
110 00 Pragë 1
T. +420 224 239 873
SLLOVENI
PULL&BEAR S, d.o.o.
Ameriška 8
1000 Lubjanë
T. + 386 8 384 96 22
KOREA E JUGUT
Kati 17 Lotte
Shopping Bldg
Sogong-dong joong gu korea
6538
Seul
T. + 822 2341 39800
SUEDI / DANIMARKË / NORVEGJI / FINLANDË
Sverige AB, Klara Norra Kyrkogata 29
111 22 STOKHOLM
T. +46 8 54522900
ZVICËR
Rue Louis d'Affry 6
1700 Friburg
+41 26 350 16 60
F. +41 26 350 16 61
TAJVAN, KINË
Rm. 903, Nr.88, Rruga e Veriut të Dunhuas
Qarku “Songshan”, Tajpei, Tajvan, Kinë
T. + 8886 2 2778-2111
TAJLANDË
PRASAN (TAJLANDË) CO LTD
GRUPI I KOMPANIVE AL-FUTTAIM
999/9 ZYRAT NË NDËRTESËN CENTRAL WORLD
KATI 19 NJËSIA NR.1907-8
RAMA1 RD., PATHUMWAN, BANGKOK 10330T.
+66 2646 1388
HOLANDË
Nieuwezijds Voorbugwal, 305
1012 RM AMSTERDAM
T. +31 20 5305660
F. +31 20 5305663
TURQI
MM Plaza
Nispetiye Mahallesi Başlık Sokak No:3 Kat:4
Levent Beşiktaş Stamboll
T. + 90 212 386 81 01
T. + 90 212 386 81 02
EBA
Grupi Azadea
O-14, Cheese Tower
Kati P2
Kutia postare 22700
Business Bay, Dubai
T. +971 4 2497 444
SHBA
500 Fifth Avenue Suite 400
10110 NJU JORK, NY
T. 1 212 3551415
UKRAINË
Qendra e biznesit GULLIVER
Sheshi “Sportyvna”, 1A, kulla A, kati 15
01001, Kiev
UKRAINË
Telefoni: +3 8044 495 88 01
MBRETËRIA E BASHKUAR
Lumina House
89 Rruga “New Bond”,
Londër W1S 1DA
Tel: +44 20 7851 4300
VENEZUELË
Edificio Gelomaca
Calle Élice con Avda. Libertador
Chacao
1060 Karakas
T. + 58 212 211 4100

Dyqanet

Lokalizuesi i dyqaneve

Brendësia e dyqanit është projektuar për t’i kushtuar rëndësi maksimale shfaqjes së modës. Planimetria e hapësirës, mobiliet, ndriçimi, muzika, pamjet dhe të gjitha materialet, janë zgjedhur me kujdes për t'u ofruar klientëve lirinë maksimale në zgjedhjen e tyre. Dyqanet, ashtu si koleksionet, janë plot jetë. Një ekip projektuesish të ambienteve të brendshme prezantojnë vazhdimisht dizajne të reja për t'iu përshtatur kërkesave të klientëve dhe për të krijuar dyqane dinamike dhe unike. Kryefjala është fleksibiliteti. Për këtë qëllim, çdo projekt trajtohet veçmas, që të përshtatet me nevojat e çdo hapësire.

Dyqani i ri e çon në një nivel të ri konceptin e Kalifornisë, i cili merr frymëzim nga atmosfera ikonike e qytetit të Palm Springs dhe skenarë të tjerë nga bregu perëndimor amerikan. Përveç këtij stili dallues të dyqanit, janë zbatuar edhe disa detaje të reja për një dukshmëri më të lartë të produkteve dhe një përvojë më praktike dhe të këndshme blerjeje. Në përgjithësi, dekorimi është thjeshtuar dhe mobiliet tani janë më të ulëta, gjë që ofron një pamje më të gjerë të hapësirës. Dyqani i mirëpret vizitorët me një frymë më të ngrohtë, të krijuar nga përzierja e tre llojeve të ndryshme të finiturave, si teksturat e bardha, druri dhe metali i galvanizuar.

Ndriçimi është një tjetër tipar kyç, si brenda, ku fokusi është te veshjet, ashtu edhe jashtë, ku ekranet e mëdhenj LED së bashku me dritat e brendshme përhapin një energji të veçantë. Qëndrueshmëria është parësore. I gjithë druri i përdorur vjen nga prodhime pyjore të certifikuara, që garantojnë gjurmueshmërinë e lëndës drusore. Dyqani gjithashtu bën një hap të madh përpara për sa i përket integrimit të tregtisë elektronike me pikën fizike të shitjes. Gama e shërbimeve në internet është më e dukshme në dyqan, me mesazhe që tërheqin një aktivitet më të harmonizuar midis dyqanit në internet dhe atij fizik, dy fusha që ndërthuren gjithnjë e më tepër si përbërës të një përvoje unike blerjeje.

Pull&Bear ka bërë gjithashtu një përpjekje të konsiderueshme për sa i përket efikasitetit ekologjik. Krahas zgjedhjes së certifikimit LEED në dyqanet e saj kryesore në Madrid dhe Roterdam, certifikim ky që merr parasysh angazhimin mjedisor gjatë projektimit të pikave të shitjes, të gjitha dyqanet janë të projektuara me vlerë të caktuar për aspekte të tilla si kursimi i energjisë, përdorimi efikas i ujit, uljet e emetimeve të CO2, përmirësimi i cilësisë së mjedisit të brendshëm, administrimi i duhur i burimeve dhe ndërgjegjësimi për ndikimin mjedisor.

Puno me ne

Ne jemi gjithmonë në kërkim të njerëzve që duan të mësojnë, që besojnë në atë që po bëjnë dhe që kanë qëndrimin e duhur. Kultura e korporatës së Pull&Bear bazohet në punën në ekip, komunikimin e hapur dhe standardet e larta. Këto parime janë baza e angazhimit tonë personal me detyrën për t'u përqëndruar në kënaqësinë e klientëve tanë.

Pull&Bear u ofron punonjësve të vet një mjedis dinamik dhe ndërkombëtar, ku idetë e tyre vlerësohen dhe ngritja e brendshme në detyrë është realitet. Një përqindje e madhe e ekipit drejtues ka filluar të punojë në dyqane. Ne gjithashtu besojmë që punonjësit duhet të kenë stabilitet dhe trajnim të vazhdueshëm. Je i interesuar të punosh me ne? Çfarë po pret!

Nëse dëshiron të mësosh për të gjitha ofertat tona të punës, si në shërbimet qendrore, ashtu edhe në dyqane, ose nëse thjesht dëshiron të na dërgosh biografinë tënde,

shko te faqja e internetit e Inditex, duke klikuar këtu.

Inditex

Kompanitë e licencuara

Që nga viti 1995, Pull&Bear e ka bazuar zgjerimin e saj ndërkombëtar në një kombinim të dyqaneve të korporatës dhe atyre të licencuara. Nëpërmjet sistemit MASTER FRANCHISE, ajo ka hapur pika të shitjes në Andorrë, Algjeri, Armeni, Azerbajxhan, Bahrein, Kolumbi, Kosta-Rikë, Qipro, Republikën Dominikane, Ekuador, Egjipt, El-Salvador, Estoni, Gjeorgji, Guatemalë, Honduras, Indonezi, Izrael, Jordani, Kuvajt, Letoni, Liban, Lituani, Malajzi, Maltë, Marok, Nikaragua, Panama, Filipine, Katar, Arabinë Saudite, Singapor, Slloveni, Tajlandë, Tunizi, Emiratet e Bashkuara Arabe, Venezuelë dhe Vietnam.

Si përjashtim nga kjo formulë MASTER FRANCHISE, dyqanet Pull&Bear në Shqipëri, Austri, Bjellorusi, Belgjikë, Bosnjë dhe Hercegovinë, Bullgari, Kinë, Kroaci, Sllovaki, Spanjë, Francë, Gjermani, Greqi, RPA të Hong-Kongut, Hungari, Irlandë, Itali, Kazakistan, Luksemburg, RPA të Makaos, Maqedoni të Veriut, Meksikë, Mal të Zi, Holandë, Poloni, Portugali, Mbretëri të Bashkuar, Republikën Çeke, Rumani, Rusi, Serbi, Korenë e Jugut, Suedi, Zvicër, Tajvan, Kinë, Turqi dhe Ukrainë, janë të pavarura dhe nuk mund të marrin licencën e zinxhirit tonë.

Çdo MASTER FRANCHISE e Pull&Bear përfiton nga një zonë gjeografike ekskluzive, në të cilën mund të zhvillojë dyqanet e veta. Nuk ka asnjë mundësi për t'u dhënë nënlicenca palëve të treta ose tregtarëve me shumicë.

Profili tipik i një MASTER FRANCHISE është një kompani me përvojë në shpërndarjen me pakicë, mundësisht në sektorin e modës, me kapacitet të mjaftueshëm financiar dhe menaxhues për të arritur zhvillimin optimal të dyqaneve Pull&Bear në zonën e kompanisë së licencuar.

Pull&Bear e bazon suksesin e saj ndërkombëtar në ruajtjen e personalitetit të saj në të gjitha tregjet ku është e pranishme. Për këtë qëllim, të gjitha aspektet që lidhen me imazhin e saj duhet të jenë në përputhje me direktivat e zinxhirit: vendndodhja dhe zona e dyqanit, dekorimi i tij, personeli që merret me publikun dhe prezantimi i mallrave.

Dyqanet Pull&Bear duhet të jenë të vendosura në rrugët kryesore ose në qendra tregtare në qendrat urbane. Standardet e pikave të shitjes janë rreth 750 metra katrorë, me fasadë 18 metra dhe lartësi 4.5 metra.

Përpara hapjes së biznesit, Pull&Bear dhe kompania e licencuar hartojnë së bashku një plan zgjerimi në treg, i cili përditësohet gjatë gjithë jetëgjatësisë së kontratës, pas zhvillimeve të reja që mund të dalin në lidhje me objektivat e zbatimit. Pull&Bear i ofron kompanisë së licencuar të gjitha elementet e nevojshme për hapjen e çdo dyqani, duke e ndihmuar kompaninë e licencuar gjatë jetëgjatësisë së biznesit me njerëzit dhe njohuritë e nevojshme për të garantuar zhvillimin e mirë të dyqanit apo dyqaneve në treg.

Çdo sezon, Pull&Bear Spanjë bën një dërgim fillestar të mallrave ose dikush nga kompania e licencuar vjen për të zgjedhur artikuj për tregun e saj. Më pas, Pull&Bear Spanjë dërgon dy herë në javë në mënyrë elektronike një sërë artikujsh që janë në dispozicion në depon qendrore, të cilat vazhdojnë gjatë gjithë fushatës. Porositë merren nga kompania e licencuar sipas kushteve të C.I.F.-së, në një periudhë kohore nga 2 deri në 4 ditë, në cilëndo pjesë të botës.

Mobilimi dhe investimi në pasuritë e paluajtshme, administrimi, financat, personeli, aspektet ligjore etj., menaxhohen nga vetë kompania e licencuar.

Kushtet financiare, çmimet e shitjes, çmimet e kostos dhe komisionet, analizohen për çdo rast të veçantë, në varësi të aspekteve të veçanta të secilit treg.

Informacion në lidhje me kompaninë:

ITX RS DOO BEOGRAD

Numri i regjistrimit: 20044896

Me adresë të regjistruar: Milutina Milankovića 9đ, Beograd-Beogradi i Ri, Republika e Serbisë

Numri i telefonit: (011) 202 3405

Adresa e emailit në të cilën konsumatori mund të paraqesë një ankesë: info-rs@zara.com

Informacion për ankesat dhe zgjidhjen alternative të mosmarrëveshjeve:

Konsumatori ka qasje në mekanizma jashtë gjykatës për të zgjidhur mosmarrëveshjet e mundshme me konsumatorin. Në pajtim me Ligjin për Mbrojtjen e Konsumatorit, tregtari është i detyruar të marrë pjesë në procedurën e zgjidhjes jashtëgjyqësore të mosmarrëveshjeve me konsumatorin.

Selitë e qëndrueshme

Që nga viti 2016, Pull&Bear ka një zyrë të re qendrore në Naron (La-Korunja, Spanjë) e cila përputhet me standardet më të rrepta mjedisore. Zyra ka fituar certifikimin Leed Gold, një akreditim i njohur ndërkombëtarisht për ndërtesa të qëndrueshme.

Vendndodhja e qëndrueshme e selisë nënkupton një projekt plotësisht të integruar dhe të ndërgjegjshëm ndaj mjedisit. Vendi i parkimit përfshin hapësira të veçanta për biçikleta dhe makina elektrike; ka një sipërfaqe të madhe të gjelbër për punonjësit, që përdor vetëm ujë të ricikluar, ndërsa trualli ngjitur është ripyllëzuar me specie pemësh lokale për t'u përputhur me habitatet në afërsi.

Dizajni i ndërtesës lejon kursim të energjisë prej 18%, në krahasim me një ndërtesë konvencionale. Struktura e jashtme është përshtatur me pozicionin e saj, ndërsa një strategji e kontrollit të dritës së diellit shfrytëzon sa më shumë dritën natyrale përmes paneleve të mëdha solare, me çka kontribuon në përpjekjet globale për efikasitetin e energjisë.

Përdorimi racional i ujit siguron kursime prej 50% falë një sërë tiparesh, si çezmat e pajisura me sensorë për të pakësuar ujin e harxhuar dhe një sistem i posaçëm për trajtimin e ujit, që lejon ripërdorimin për ujitje të kopshtit dhe cisterna tualeti, duke mbyllur kështu ciklin jetësor të ujit.

Nxitja e riciklimit është pjesë e politikës së re të selisë që nga vetë procesi i ndërtimit, kur u përdorën materiale të ricikluara për të minimizuar nxjerrjen e lëndëve të para. Në aktivitetet e tyre të përditshme, punonjësit kanë kontejnerë në dispozicion për të lehtësuar ndarjen dhe riciklimin e mbetjeve.

Cilësia e ajrit të brendshëm garantohet përmes disa sistemeve dhe masave të projektuara për t'u kujdesur për atmosferën e zyrës gjatë gjithë kohës. Këtu përfshihen sensorët që kontrollojnë nivelet e CO2, filtrat e ajrimit për të bllokuar ndotjen hyrëse ose bojën dhe ngjitëset me përbërje të ulët të paqëndrueshme organike.

Në përgjithësi, kjo zyrë e re është konceptuar për të minimizuar ndikimin e saj mjedisor, duke maksimizuar cilësinë e atmosferës për të mirën e personelit.

Projekti “For&From”

Në shtator të vitit 2016, Pull&Bear iu bashkua projektit "for&from" të Grupit Inditex, që synon integrimin social dhe në punë të personave me aftësi të kufizuara. Dyqani i parë "for&from" i markës ka një vendndodhje të rëndësishme, përkatësisht në qendër të qytetit të Ferrolit (Spanjë), vetëm disa kilometra larg selisë. Dyqani menaxhohet në bashkëpunim me OJQ-në Cogami dhe është i njëmbëdhjeti në kuadër të projektit të Inditex.

Kjo pikë shitjeje ofron veshje të sezoneve të mëparshme me çmime të ulura. Ajo funksionon si një kompani e veçantë e licencuar dhe të gjithë anëtarët e personelit janë njerëz me lloje të ndryshme të aftësive të kufizuara, qoftë fizike apo intelektuale. Brooklyn Beckham ishte ambasador special i markës në hapjen e këtij dyqani "for&from".

Programi "for&from" është kthyer në një referencë për integrimin social dhe në punë të personave me aftësi të kufizuara, duke punuar së bashku me OJQ-të e specializuara në masa gjithëpërfshirëse. Projekti filloi në vitin 2002 me një dyqan Massimo Dutti në Palafolls (Barcelonë, Spanjë) dhe tani është zgjeruar në një rrjet prej 11 pikash shitjeje që punësojnë gjithsej 90 njerëz.

Qëllimet e projektit përfshijnë krijimin e punësimit për personat me aftësi të kufizuara, rritjen e ndërgjegjësimit për rëndësinë e integrimit të personave me aftësi të kufizuara, krijimin e burimeve për OJQ-të partnere, përfshirjen e punonjësve të Inditex në projekte sociale dhe kontributin në politikat e përgjegjësisë sociale të korporatës së grupit.